Rudolf Pettersson - Greta Garbo 1930

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RUDOLF PETTERSSON (1896-1970): Greta Garbo i "Anna Christie", signerad och daterad Rud.Petersson -30, blandteknik på papper uppfodrad på kartong, ca 34x22 cm

HISTORIK:
Rudolf Petersson var en svensk illustratör och tecknare, känd som skapare av serien 91:an Karlsson. Han tecknade 1919-1921 sporadiskt för tidningen Strix samt var reportagetecknare åt dagstidningen Cleveland News under några år på 20-talet.

Oramad, ytmärken

405157

2016-09-15