Rudolf Pettersson - Greta Garbo 1930
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUDOLF PETTERSSON (1896-1970): Greta Garbo i "Anna Christie", signerad och daterad Rud.Petersson -30, blandteknik på papper uppfodrad på kartong, ca 34x22 cm
HISTORIK:
Rudolf Petersson var en svensk illustratör och tecknare, känd som skapare av serien 91:an Karlsson. Han tecknade 1919-1921 sporadiskt för tidningen Strix samt var reportagetecknare åt dagstidningen Cleveland News under några år på 20-talet.
Oramad, ytmärken
405157
2016-09-15