Bordspendyl 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
10 500 SEK
10 000 SEK
BORDSPENDYL, empire, sannolikt parisarbete, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel med dekor av thyrsosstav med vinlövsrankor, urhuset med emblem av blomsterkorg samt trofégrupp med instrument, krönt av vinkopp, panflöjt och horn, frankerad av stående herde med ett lamm i famnen, emaljerad urtavla, höjd 30 cm
Slitage, mindre lagning och emaljnagg. Pendel medföljer. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen
405404
2016-09-15