Bordspendyl 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

10 500 SEK

10 000 SEK

BORDSPENDYL, empire, sannolikt parisarbete, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel med dekor av thyrsosstav med vinlövsrankor, urhuset med emblem av blomsterkorg samt trofégrupp med instrument, krönt av vinkopp, panflöjt och horn, frankerad av stående herde med ett lamm i famnen, emaljerad urtavla, höjd 30 cm

Slitage, mindre lagning och emaljnagg. Pendel medföljer. Nyckel finns att avhämta i Utlämningen

405404

2016-09-15