Ljusstakar Directoire omkring 1800
Klubbat för:
9 600 SEK
Utropspris
12 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, brännförgylld brons, Directoire, Frankrike, foten med växtornamentik, paraplyform med pikerade fält, slät avsmalnande fasetterad pelare, krönt av kula och urnformad ljuspipa med roulettearbete, lösa manschetter, höjd ca 25 cm
LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 82 jämför snarlik typ av ljusstakar
Slitage, smärre bristningar, lagningar och retuscher, ena foten med mindre buckla
405453
2016-09-16