Lampe à bouillotte empirestil
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LAMPE A BOUILLOTTE, empirestil, för fyra ljus, förgylld brons, klockformad fot med pelare på tassfötter, dekor av palmetter och krönande flamma, höj- och sänkbar skärm av bemålad plåt med ornament av lagerkransar och Apollons ansikte, överst med Jupiters örn på åskvigg, höjd 71,5 cm
LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 26f jämför en av de kungliga bouilletterna i prins Fredrik Adolfs våning på Stockholms slott
Smärre slitage, elektrifierad
405462
2016-09-18