Lampe à bouillotte empirestil

Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil
Lampe à bouillotte empirestil

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

LAMPE A BOUILLOTTE, empirestil, för fyra ljus, förgylld brons, klockformad fot med pelare på tassfötter, dekor av palmetter och krönande flamma, höj- och sänkbar skärm av bemålad plåt med ornament av lagerkransar och Apollons ansikte, överst med Jupiters örn på åskvigg, höjd 71,5 cm
LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 26f jämför en av de kungliga bouilletterna i prins Fredrik Adolfs våning på Stockholms slott

Smärre slitage, elektrifierad

405462

2016-09-18