Braun Allranyaste teater-bilderbok 1884

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BRAUN, ISABELLA. Allranyaste teater-bilderbok med rörliga figurer. Fyra lustspel för de kära små. (O. L. Lamm, tryckt hos J. F. Schreiber i Esslingen) utan år (1884).
Stor 4:o (350x270 mm). 4 uppställbara kolorerade litograferade "scener" (alla, vissa defekter och skador, små delar kan saknas).
Dekorerat originalband med röd klotrygg, främre pärm med uppklistrad kolorerat litografiskt omslag. Tillskrift på insidan av främre pärmen.

Klingberg - Bratt 621.

Defekter och skador, lösa blad, vissa smådelar saknas, fläckar, viss mögeldoft

405754

2016-09-16