Praktkopp Berlin KPM
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRAKTKOPP MED FAT, porslin, Königliche Porzellan Manufaktur, Berlin, Tyskland, 1800-talets början, empire, dekor av medaljong med porträtt samt växtornamentik i guld, invändigt förgylld, höjd ca 9 cm, fatets diameter ca 14,5 cm
Proveniens: familjen Gripenstedt, Nynäs slott
Fatet med lagningar
405854
2016-09-17