Praktkopp Berlin KPM

Praktkopp Berlin KPM
Praktkopp Berlin KPM
Praktkopp Berlin KPM
Praktkopp Berlin KPM
Praktkopp Berlin KPM
Praktkopp Berlin KPM
Praktkopp Berlin KPM
Praktkopp Berlin KPM

Klubbat för:

2 400 SEK

3 000 SEK

PRAKTKOPP MED FAT, porslin, Königliche Porzellan Manufaktur, Berlin, Tyskland, 1800-talets början, empire, dekor av medaljong med porträtt samt växtornamentik i guld, invändigt förgylld, höjd ca 9 cm, fatets diameter ca 14,5 cm

Proveniens: familjen Gripenstedt, Nynäs slott

Fatet med lagningar

405854

2016-09-17