Spelbord rokoko av Bartel Creutz

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BARTEL CREUTZ (mästare i Stockholm 1754-1796), spelbord, stockholmsarbete i rokoko, fanérat i mahogny och sockerkist, med låda, lådan signerad H. Crevtz samt med Stockholms snickareämbetes sigill, höjd ca 76, 79 x 38 cm
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler - Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 81 bordet avbildat

Skivor 1800-tal. Nyckel finns att avhämta vid Utlämningen

405899

2016-09-17