Dukar Ekeblad Fock Stola herrgård

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

DUKAR, 2 st., varav en från 1700-talets andra hälft bestående av 6 sammansydda servietter med alliansvapnet för Ekeblad och Fock under grevlig krona invävt, bred bård med ymniga fruktkorgar samt akantusranka, märkta AE, den andra daterad 1778 och märkt BOS i väven, spegeln med stiliserade tulpaner i så kallad vadstenagruppering, bred bård med blomstergirland, inre smalbård med bladranka, ca 285x160 cm, 340x208 cm

Proveniens: Stola herrgård, Grevinnan Fredrika Ulrika Ekebland (1745-1771) gift med fideikommisarie Henrik Johan Fock (1734-1788) till Höverö, Grolanda socken och Salaholm, Trävattna socken, Västergötland

Fläckar, hål

405992

2016-09-17