Noter 1800-tal mest Mendelssohn-Bartholdy
Klubbat för:
1 500 SEK
3 000 SEK
NOTER AV FELIX MENDELSSOHN-BARTHOLDY. MENDELSSOHN-BARTHOLDY, FELIX. Zwoelf Gesaenge mit Begleitung des Pianoforte. Opus 8 Heft I-II Preis 2/3 Rtlr. Plattennummer 1422. Berlin, Schlesinger schen Buch- und Musikhandlung utan år (ca 1828). 15 graverade sidor.
MENDELSSOHN-BARTHOLDY, FELIX. Zwoelf Lieder mit Begleitung des Pianoforte. Opus 9 Heft I-II. Preis 2/3 Rtlr. Plattennummer 1581. Berlin, Schlesinger schen Buch- und Musikhandlung utan år. 13 graverade sidor.
MENDELSSOHN-BARTHOLDY, FELIX. Sechs Gesänge mit Begleitung des Pianoforte. Opus 19. Preis 20 Ngr. Leipzig, Breitkopg & Härtel, utan år. 13 graverade sidor.
M.fl. titlar (ej genomgången).
Bl.a. PYRKER VON FELSO-EOR, J. L. Der Wanderer. Wien, Diabelli, ca 1830.
Tvär 4:o (250x330 mm). Samtida grönt hfrbd, titel i guld på ryggen.
Samtliga stycken med graverade noter, 1830-40-tal. 5 stycken totalt.
Nött band, skadade hörn, något fläckad inlaga, vissa titelblad i bleka avdrag, stämplar Breitkopf & Härtel titelbladen, 1 stämpel Coblenz bei C. J. Falckenberg.
406064
2016-09-18