Slaglåsstudsare
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGLÅSSTUDSARE, tysk, signerad C.A. FISCHER & SOHN IN LÜBECK (cirka 1860, hovbössmakare till det svenska kungahuset), oktagonal räfflad pipa, kaliber 12,5 mm, graverat bakåtvänt lås, ställbart snälltryck, valnötsstock med graverade stålbeslag och kolvlåda med lock, längd 118 cm
hanen avbruten, säkring saknas, stockskador
406432
2016-10-13