Christine Sundberg porträtt olja Paris 1880

Klubbat för:

3 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CHRISTINE SUNDBERG (1837-1892), Porträtt av Emilie Billmark, signerad C Sundberg Paris 1881, olja på pannå, 27 x 21 cm
Historik:
Den 21 sistl. januari afled i Paris, den äldsta medlemmen af den svenska kolonien därstädes, professorskan enkefru Emelie Cecila Sofia Billmarck, född Dedering. Hon var född i Norrköping den 23 januari 1813, enka sedan 1870 efter den talangfulle konstnären C. J. Billmarck.
Redan i yngre år flyttade hon med sin man till Paris och hade nu bott där väl i 60 år. I det gästfria hemmet vid Rue de Rennes samlades en gång i veckan i synnerhet under 1850-talet och påföljande årtionde ett stort antal svenska konstnärer, som då uppehöllo sig i Paris. Efter hennas mans död - under Paris´ belägring - såg ofta fru Billmarck alltjämt kring sig den unga delen av svenskarne i Paris. På helgdagsaftnarne, i synnerhet julaftonen, deltog hon i deras lekar och sparade ej på pänningar eller egna krafter för att bereda ungdomen en glad kväll. Själf fryntlig och glad, spred hon glädje omkring sig, och ända in i sena ålderdomen var hon lika outtröttlig i detta afseende. Hennes bortgång efterlämnar stor saknad hos svenskarne i Paris.
Källa:Hv8dag 19000211

Smärre repor och bortfall

406477

2016-09-28