Signe Persson-Melin servis Primeur Rörstrand
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIGNE PERSSON-MELIN, servis, 79 dlr, Primeur, blått streckmönster mot vit botten samt orange kanter, bestående av: 13 mattallrikar, 6 förrättstallrikar, 3 större assietter, 21 mindre assietter, 13 tekoppar med fat, 10 kaffekoppar med fat, 3 grädd-/mjölkkannor, sockelskål med lock, 3 kannor med lock, 4 ovala serveringsfat, gratängform, karott med lock, Rörstrand, 1970-/80-tal
Vissa bruksspår, nagg förekommer, medföljer 4 större kaffekoppar utan fat, 5 te- samt 10 kaffefat, 1 sockerskål utan lock
406601
2016-09-20