Flintlåspistol Peter Utterberg 1700-tal

Klubbat för:

9 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FLINTLÅSPISTOL, svensk, signerad Utterberg Norrkiöping, pipa med oktagonalt kammarstycke, graverat och signerat lås, helstock i valnöt med skulpterade mässingsbeslag, märkt med inventarienummer 4, längd 43 cm
PROVENIENS: Pistolen ingick i den Ekelundska samlingen från Ysunda i Östergötland, såld på Stockholms Auktionsverk, 8 oktober 2006

Läppskruv ej tillhörande, laddstock senare, smärre stockskador

406647

2016-10-13