Flintlåspistol 1700-talets första hälft
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FLINTLÅSPISTOL, svensk, 1700-talets första hälft, pipa med spång, plant låsbleck märkt N:H:S, sannolikt Nils Hammarström Örebro, helstock i björk med hornnäsa och stålbeslag, längd 49 cm
Stockskador och lagningar, kompletteringar
406648
2016-10-13