Armring 18 k guld

Armring 18 k guld
Armring 18 k guld
Armring 18 k guld
Armring 18 k guld
Armring 18 k guld
Armring 18 k guld
Armring 18 k guld
Armring 18 k guld

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ARMRING, 18 k guld, föreställande 2 ormhuvuden, dekor med fasettslipade vita och röda stenar samt fantasislipad blå sten, säkerhetskedja med berlock, i form av ett hjärta, underhaltigt guld, diameter ca 6 cm, vikt ca 41,4 g
Enligt uppgift inköpt i Israel på 1940-talet och vid tillfället tillverkades två armringar av en juvelerare på västbanken

Smärre bucklor, spår av bucklor, fastlödningen av ormhuvuden syns svagt

406669

2016-09-20