Taklampa Böhlmarks
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BÖHLMARKS LAMPFABRIK, takarmatur, möjligen Alice Nordin, formgiven 1906, jugend, gjuten patinerad mässing, dekor med blomster och blad, delvis genombruten, frostad glaskupa med slipad dekor, höjd ca 90, diameter 50 cm
Nagg på kupa, slitage, hänganordning med droppformade kupor saknas
406676
2016-09-25