Spegeltrymå 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SPEGELTRYMÅ, empire, Pehr Gustaf Bylanders art, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall samt bemålad, pelare i form av hermer med vinlövskransar samt växtornamentik och bandrosetter, krönet med konsoler och löpande hund, silverfolierat glas, 282 x 109 cm

Dekorskador, senare glas och bakstycke. Äldre silverfolierat glas medföljer (folieringsskador), visas på begäran

406937

2016-09-20