Hjullåspistol
Klubbat för:
202 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
HJULLÅSPISTOL, 1600-talets första hälft, pipa och lås med otydliga stämplar, pipa med oktagonalt kammarstycke med graverad dekor, kaliber ca 8,5 mm, graverat lås med spår av förgyllning, helstock med beniläggningar och stålbeslag, längd 78 cm
Skador, kompletteringar, personnummermärkt
406961
2016-10-13