Spegel Eric Wahlberg
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL (spegellampett) sengustavianskt stockholmsarbete Eric Wahlberg (1760-1811), signerad med rund namnstämpel samt med Stockholms hallstämpel, träskuren dekor med bl a akantusblad och ymnighetshorn, överstycke med porträttmedaljong i pastellage/gips, förgylld med polerat guld och slagmetall, samt bemålad i pärlgrå ton, senare glas, fästen för de ursprungliga ljusarmarna finns kvar, 128 x 79 cm
Bruks- och åldersrelaterat slitage, saknar ljusarmar
407099
2016-09-21