Flakong nygotik 1800-talets första hälft

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FLAKONG, nygotik, Frankrike, slipad glasflaska, ställ av mörkpatinerad brons i form av gotiska valv med spetsbågar och rosettfönster på sockel av gul marmor, höjd 27 cm
LITTERATUR: Christian Laine, red.: De Kungliga Slotten, Rosendals slott, Stockholm 2003, sidan 178f jämför liknande flakonger i Karl Johans biblioteksrum på Rosendals slott
Härskarkonst, Nationalmuseum, Stockholm 2010, sidan 202, nr 83 jämför bordsalmanacka för år 1828 i brons och gul marmor i H.M. Konungens samlingar

Smärre slitage, sockeln med mindre nagg, propp saknas

407212

2016-09-21