Stolar rokoko, 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
STOLAR, 5 st, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, bonat lövträ, slät genombruten ryggbricka med volutformat avslut, svängda framben, H-kryss, sitthöjd ca 45 cm
PROVENIENS: Grevinnan Marianne Hamilton, née Hegardt (1865-1939), Höglunda, Latorpsbruk, Örebro
därefter i arv till dottern Hedvig Augusta Charlotta Hamilton (1893-1981) gift med kapten Gunnar Vilhelm Probus af Sillén (1888-1987)
därefter i arv fram till nuvarande ägare
Slitage, förstärkningar, enstaka kompletteringar, lagningar, klädslar med fläckar
407409
2016-09-23