Matbord Børge Mogensen modell 178 "Öresund"

Matbord Børge Mogensen modell 178

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

BÖRGE MOGENSEN, matbord, Öresund modell 178, design Börge Mogensen 1956, tillverkat före 1962, med två holländska slag, (utdragsskivor), fanerat i teak, stativ i massiv ek med fotavslutningar i massiv teak, undersida brännstämplad "KARL ANDERSON´S DESIGN: Børge Mogensen" samt blyertmärkt "4600/178 M", höjd 72, 140x93, 2 st utdragsskivor à 55, total längd 250 cm, kallstämplad "21"

Renoverat

407474

2016-09-22