Bägare silver filigran Ståhle Stockholm
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BÄGARE, silver, karolinsk, barock, Johan Ståhle, Stockholm 1677-87, löstagbar mantel och tre kulfötter i filigranarbete, delvis förgylld, höjd 7 cm, vikt ca 100 g
LITTERATUR: Svenskt Silversmide del III, Jämför liknande arbeten pl. 486 och 487 av denne mästare.
Filigranarbete med smärre lagningar
407488
2016-09-22