Assiett Kina Kangxi

Assiett Kina Kangxi
Assiett Kina Kangxi
Assiett Kina Kangxi
Assiett Kina Kangxi
Assiett Kina Kangxi
Assiett Kina Kangxi
Assiett Kina Kangxi
Assiett Kina Kangxi

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ASSIETT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), dekor av fågel samt insekt vid blommande träd i underglasyrblått, botten med Chenghuas sex karaktärers märke, diameter ca 13,5 cm

Proveniens: inköpt på S. Marchant & Son, London

Nagg

407937

2016-09-30