Assiett Kina Kangxi
2016-09-30
407937
| Klubbat belopp | 1 300 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
ASSIETT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), dekor av fågel samt insekt vid blommande träd i underglasyrblått, botten med Chenghuas sex karaktärers märke, diameter ca 13,5 cm
Proveniens: inköpt på S. Marchant & Son, London
Nagg