Carl Wadell porträtt av Oscar II
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL GABRIEL WADELL (1865-1909): Porträtt av Oscar II, signerad och daterad C G Wadell 1900, olja på duk, 83x61 cm.
A tergo påskrift "Köpt i Sthlm på genom resa till Werldsutställning i Paris 1900 per 24/8 = i .... Sampe!"
Dukskada i nederkant.
408103
2016-09-28