Ragnheidur Jónsdóttir Island

Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island
Ragnheidur Jónsdóttir Island

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

RAGNHEIDUR JÓNSDÓTTIR (Island, född 1933): (5) "Hommage au Halldór Laxness I-V", signerade, daterade och numrerade 1984, 21/50, etsningar, bladmått ca 70x83 cm

HISTORIK:
Ragnheidur Jónsdóttir tidiga verk var en blandning av surrealism och humor. Hon tvekade inte att tänja på sanningen beträffande samhällets moral.
Hennes alster blev bland annat uppmärksammade för hennes fokus på kvinnorättsfrågor och hon blev en av de viktigaste föregångarna av feministisk konst på Island.

Oramade

408137

2016-09-26