Skålar 1 par Kina 1600-tal

Skålar 1 par Kina 1600-tal
Skålar 1 par Kina 1600-tal
Skålar 1 par Kina 1600-tal
Skålar 1 par Kina 1600-tal
Skålar 1 par Kina 1600-tal
Skålar 1 par Kina 1600-tal
Skålar 1 par Kina 1600-tal
Skålar 1 par Kina 1600-tal

Klubbat för:

650 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

SKÅLAR, 1 par, porslin, Kina, 1600-tal, troligtvis tillverkade för den sydostasiatiska marknaden, dekor i underglasyrblått av växtrankor och fjäril, diameter ca 13,5 cm

Zustandsbeschreibung

Glasyrsläpp, kantnagg

408415

2016-09-28