Romerska oljelampor
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ROMERSKA OLJELAMPOR, 8 st, 1 hellenistisk med tillverkarens märke i godset ca 200 f Kr - 0, 2 romerska/bysantinska, ca 300-500 e Kr, 5 stycken romerska ca 0-300 e Kr, de senare med dekor av porträttbyst, figurer samt lejon, lergods, längd mellan ca 7-12 cm
Proveniens: Artefakterna är ihopsamlade i bl a Syrien och Libanon under 1960/70-tal
Jordfynd med slitage, beläggningar samt mindre sprickor och nagg.
408511
2016-10-05