Resor Sven Hedin 1 dedikation till E Nobel 6 vol

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVEN HEDIN RESOR BL.A. MED DEDIKATION (6). Genom Khorasan och Turkestan. Minnen från en resa i Centralasien 1890 och 1891. Del I (av 2). Stockholm 1892. Med dedikation till "Herr Emanuel Nobel... från författaren St. Petersburg 1893". Originalband, En färd genom Asien 1893-97. I-II. Stockholm 1898, samtida hfrbd, Öfver land till Indien (1910), del 2 (av 2). Exlibris Gösta Nobel, Transhimalaya I-II (1909). Exlibris Gösta Nobel och med dennes namnteckning på titelbladet. Blå originalband. 6 vol.

Proveniens: Gustaf Oscar Ludvig (Gösta) Nobel (1886-1955), Ludvig och Edla Nobels yngste son. Var i Baku mellan 1914-17 och blev 1918 chef över Branobel eller "The Nobel Brothers Company" . Han och hans familj flydde Ryssland när Ryska revolutionen bröt ut.

Något nötta och solkade band, några mindre skador

408962

2016-09-29