Volymer med förordningar 1600-1700tal

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FÖRORDNINGAR MM. 1600-1700-tal (2). Förordningar, kungörelser, ca 1680-1740, bl.a. Kongl. May:tz krögare och gästgifware ordning,...1664, om tobak, ekonomi, charta sigillata, fylleri, gästgiveri, militaria, handel med koppar, snatteri, riksdagsbeslut mm.

4to (210x200 mm). Ett samtida hfrbd, ett samtida skinnband. Handskrivet register i slutet. Namnteckningar. 2 volymer.

Proveniens: Näsby församling / prästgård, Frövi, Örebro

Nötta band, något fläckade, text med fläckar och skador, numerering i hörn, även handskrivna sidor

408994

2016-09-29