5 kyrkohandböcker bl.a. 1614 och 1693

Klubbat för:

5 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

TEOLOGI (5). Handbook, ther uthi är föfattadt, huruledes gudztiensten, medh christelige ceremonier och kyrkiosedher, uthi wåra swenska församblingar skal bliffua hållin och förhandladt... Uppsala (E. Matzson) 1614.
(5), I-LXXXVII blad. Titelblad inom träsnittsram. Musik. 1 blad skadat med textförlust. Samtida skinnband.
Collijn 357. Den första i Sverige tryckta boken med noter.

Samt: Kyrkio-lag och ordning, som... Karl then elofte,... åhr 1686. hafwer låtit författa, och åhr 1687. af trycket utgå och publicera.. (1687), (Kenicius, P.), Handbok, ther uti är författat, huruledes gudztiensten/ med christelige ceremonier och kyrckioseder/ uti wåra swenska församlingar skal blifwa hållen och förhandlad... Stockholm (Burchardi tryckerij) 1693. 4:o. (19), 2-224 s. Renoverat samtida skinnband, Hand-bok... gudstiensten... (1693, i 8:o).

Ej genomgångna.

Proveniens: Näsby församling / prästgård, Frövi, Örebro

Allt ej genomgånget, vissa skador och defekter, fläckar, anteckningar, kyrkolagen lösa blad mm

408995

2016-09-29