Kastrull Kunglig proveniens

Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens
Kastrull Kunglig proveniens

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KASTRULL, koppar, kunglig, rund form med två handtag i mässing, märkt med kunglig krona E.B.D för Drottning Desideria (född Eugénie Bernhardine Désirée), DBV 3 ½ N:8, friherrlig krona SMRA N68 samt N:8 W.3.60, höjd 12, diam 22 cm exkl handtag.

PROVENIENS: Drottning Desideria, 1777-1860, drottning av Sverige och Norge 1818-1844.
HISTORIK: Koppar från de kungliga köken är oftast kraftigt framställda föremål. Kastruller, formar och dylikt äger en tyngd som är ovanlig utanför slottsmiljö. Normalt förtennades de kärl och husgeråd som skulle brukas vid vanlig matlagning och förvaring. Kunglig koppar är ofta märkt med ägarens initialer/monogram kombinerat med namnet/initialerna för slottet där de brukats.

Smärre slitage, rester av utvändig förtenning.

409200

2016-10-06