Svenskt tenn kista klädd i Hawai

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SVENSKT TENN, tygkista med mässingsbeslag, formgiven av Svenskt Tenn i början av 2000-talet, klädd i "Hawai"-tyg av Josef Frank, invändigt med Svenskt Tenns enfärgade purpurfärgade lin, höjd ca 120, 35x50 cm

Historik: När Josef Frank skapade mönstret Hawai, hämtade han inspiration från Metropolitan Museum of Art i New York. Där fanns en ansenlig samling av livsträdspalamporer från Indiska halvöns norra sida. Mönstret Hawai, med sina hopslingrade stammar, har likheter med dessa livsträd. Mönstret tillkom under åren 1943-1945

Bruksslitage

409208

2016-09-30