Tema allmoge hörnskåp

Tema allmoge hörnskåp
Tema allmoge hörnskåp
Tema allmoge hörnskåp
Tema allmoge hörnskåp
Tema allmoge hörnskåp
Tema allmoge hörnskåp

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HÖRNSKÅP, märkt 1784, imitationsmåleri i brunt, dörrspeglar med polykromt kurbitsmotiv, inredning med hyllor, höjd 110, bredd 75 cm
PROVENIENS: Fäbodstuga i Vallsta by fram till 1920-tal

Åldersrelaterat slitage, delvis påbättrad målning. Lås i överdel saknas samt nyckel.

409606

2016-10-20