Christian Albinsson oljemålning

Klubbat för:

700 SEK

Utropspris

1 200 SEK

CHRISTIAN ALBINSSON (född 1969), Fasan, osignerad, etikett på spännramen: "Albinsson, Christian, Fasan, -89, olja på duk, 80x80, ingår i serien Aptitretare. Tillhör KF", 80 x 80 cm

PROVENIENS: Kooperativa förbundet, som i samband med förbundets 100-årsjubileum 1999 bjöd in 15 unga konstnärer till utställningen Aptitretare. Förbundet köpte samtliga utställda verk som sedan dess har hängt i förbundets lokaler. Utställningskatalog medföljer.

409671

2016-10-01