Hänge och kedja 18 k guld svart emaljdekor

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

HÄNGE, KEDJA, 18 k guld, svart emaljdekor, s.k. sorgsmycke, medaljongens höjd ca 3,5 cm, kedjans längd 39,5 cm, lås med text: HCM, 23/3, 1842, lås stämplat Giron & Löngren, Stockholm troligen 1842 (stads-och årsstämpel saknas), vikt ca 15,4 g

Emalj med sakdor och slitage

409712

2016-10-08