Sigrid Sundborg samling teckningar

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SIGRID SUNDBORG (1858-1933), Akademistudier ca 100 st i portfolio, huvudsakligen signerade och daterade i 1880-talets början, kol och blyerts, varierande format ca 80x60 cm och mindre, en ramad teckning medföjer

Sigrid Sundborg studerade måleri vid Konstakademien 1879-1985 men kom att ägna sig åt konst- och antikvitetshandel i Stockholm

Skador

409837

2016-10-02