Nils Kreuger, oljemålning

Nils Kreuger, oljemålning
Nils Kreuger, oljemålning
Nils Kreuger, oljemålning
Nils Kreuger, oljemålning
Nils Kreuger, oljemålning
Nils Kreuger, oljemålning

Klubbat för:

33 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

NILS KREUGER (1858-1930): Vid brasan, signerad och daterad N. Kreuger 1887, olja på duk, 31 x 38 cm.
.
Målningen föreställer konstnärens hustru Bertha Kreuger
.
Proveniens: Disponent Nils von Essen, Timmersnabben
.
Litteratur: Kjell Boström: Nils Kreuger, Albert Bonnier förlag 1948, omnämnd sid 83, avbildad sid 84, omnämnd i verkförteckningen nr 137

"En svensk karaktär har också den lilla interiören med hustrun vid kakelugnen. Man måste leva i köldens rike för att gripas så intensivt av kontrasten mellan mörkret och det ljus, som den rödglödgade kakelugnen utstrålar, färgen har också en ovanlig hetta för Kreuger"

409838

2016-10-02