Hertha Bengtsson Blå Eld
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HERTHA BENGTSSON, servis, ca 44 dlr, "Blå Eld", flintgods, Rörstrand, bestående av: 9 mattallrikar, 5 djupa tallrikar, 6 assietter, 3 tekoppar med fat, tekanna, 8 äggkoppar, salt/ pepparströare, 2 skålar, burk med lock, gräddkanna, vas, 1+1+2 uppläggningsfat, 2 uppläggningsskålar
HISTORIK: Hertha Bengtsson formgav denna servis 1951
Slitage, 1 uppläggningsskål med fotnagg
409908
2016-10-02