Italiensk skola teckning 1600-tal tema

Klubbat för:

6 600 SEK

Utropspris

6 000 SEK

ITALIENSK SKOLA, efter Castiglione, (1600-tal): Yngling i dräkt, tusch, monogram P.M.F, 16,5 x 10 cm
Italian school, after Castiglione (17th century), drawing, ink on paper, monogram P.M.F., 16,5 x 10 cm

Expertis:
Louis de Bayser, Galerie de Bayser, Paris

Proveniens:
Fransk samling,
Gösta Stenmans samling nr 411

Utställd:
Gösta Stenmans utställning av gamla mästares landskap och handteckningar, Stockholm 1934,katalognummer 111

Fläckar, horisontellt veck

410148

2016-10-14