Italiensk skola teckning 1600-tal tema
Klubbat för:
6 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ITALIENSK SKOLA, efter Castiglione, (1600-tal): Yngling i dräkt, tusch, monogram P.M.F, 16,5 x 10 cm
Italian school, after Castiglione (17th century), drawing, ink on paper, monogram P.M.F., 16,5 x 10 cm
Expertis:
Louis de Bayser, Galerie de Bayser, Paris
Proveniens:
Fransk samling,
Gösta Stenmans samling nr 411
Utställd:
Gösta Stenmans utställning av gamla mästares landskap och handteckningar, Stockholm 1934,katalognummer 111
Fläckar, horisontellt veck
410148
2016-10-14