Italiensk skola teckning 1600-tal tema

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ITALIENSK SKOLA, efter Pietro da Cortona (1600-tal), Män omkring en bassäng, rödkrita, 25x19,5 cm
Italian school, after Pietro da Cortona (17th century), drawing, red chalk on paper

Expertis:
Louis de Bayser, Galerie de Bayser, Paris

Proveniens:
Samling Furst Lichnowsky, Wien
Samling PS (Lugt 2111, samlaremärke i Wien)
Samling Gösta Stenmans samling, nr 472
Utställd:
Gösta Stenmans utställning av gamla mästares landskap och handteckningar, Stockholm 1943, katalognr 50

Uppfäst på papper

410264

2016-10-14