Två Rembrandt etsningar

Två Rembrandt etsningar
Två Rembrandt etsningar
Två Rembrandt etsningar
Två Rembrandt etsningar

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

REMBRANDT (1606-1669): The Agony in the Garden, etsning, 1657, senare avdrag, 11,1x8,3 cm bladstorlek 12x9,4 cm, säljes tillsammans med spegelvänd kopia av The Flight into Egypt (the small plate), B.52

LITTERATUR: Bartsch 75, Björklund and Barnard 57-3

Skador: Pappersförtunning på baksidan i alla hörn, kort reva i höger marginal.

Pappersförtunning på baksidan i alla hörn, kort reva i höger marginal.

410266

2016-10-14