Soffa tillskriven Ephraim Ståhl
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskriven, soffa, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgylld och bemålad, armlänen med skulpterade gripar, sarger med växtornamentik och fleuroner, klot och överkragade avsmalande ben med kannelering, längd 196 cm
LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 259ff jämför snarlika soffor av Ephraim Ståhl
Slitage, dekorskador och lagningar
410270
2016-10-03