Soffa tillskriven Ephraim Ståhl

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809) tillskriven, soffa, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgylld och bemålad, armlänen med skulpterade gripar, sarger med växtornamentik och fleuroner, klot och överkragade avsmalande ben med kannelering, längd 196 cm

LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 259ff jämför snarlika soffor av Ephraim Ståhl

Slitage, dekorskador och lagningar

410270

2016-10-03