Fåtölj 1960-tal

Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal
Fåtölj 1960-tal

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

INGE ANDERSSON, fåtölj, ´´Tunis", Bröderna Andersson, 1960-tal, teak, höjd ca 36 cm

Modellen avbildad i Siesing, Andreas: "Svenska Möbler - Folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok", Atlantis Förlag, Stockholm, 2015, sid 276

Slitage, fläckar

410292

2016-10-03