"Kurva" fåtölj design Yngve Ekström 1940/50-tal

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

YNGVE EKSTRÖM, "Kurva", fåtölj, förlaga till Lamino, 1940/50-tal, grått fårskinn, benställning i formböjd bok samt teakfanér, armstöd i teak, brännmärkt med Yngve Ekströms bomärke OYE, sitthöjd ca 32 cm

Bomärke OYE användes fram till tidigt 1950-tal på möbler tillverkade av Yngve Ekström själv.

Bruksslitage, lagning höger ben bak

410574

2016-10-10