"Kurva" design Yngve Ekström 1940/50-tal
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
YNGVE EKSTRÖM, "Kurva", fåtölj, förlaga till Lamino, 1940/50-tal, sadelgjord, benställning i formböjd bok och armstöd i teak, brännmärkt med Yngve Ekströms bomärke OYE
Bomärke OYE användes fram till tidigt 1950-tal på möbler tillverkade av Yngve Ekström själv.
Slitage sadelgjord
410576
2016-10-10