Silverskedar delvis från Falun
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKEDAR, SLEVAR, 2 st., 37 dlr, silver, 1800 / 1900-tal, svenska kontrollstämplar, varierande modeller och mästare, bland annat, 3 st. matskedar av Erik Albrecht Körsner, Falun (1787-1836-), 2+3 st. matskedar av Anders Johan Bollwy, Falun (1871-1893) samt 2 st matskedar av Anders Bollwy, Falun (1836-1871), längd 12- 20 cm, vikt ca 1000 g
Bruks och åldersrelaterat slitage, flertalet med namngravyr
410811
2016-10-05